Społeczność szkolna

Społeczność Ośrodka

Uczniowie nie tylko chętnie biorą udział  w życiu szkolnym, lecz również angażują się w wydarzenia związane z życiem w internacie. Internat to ich drugi dom. Młodzież może zawsze liczyć na wychowawców, którzy zapewniają bezpieczeństwo oraz stwarzają ciepłą i życzliwą atmosferę sprzyjającą nauce oraz ogólnemu rozwojowi wszystkich podopiecznych. Placówka współpracuje z Europejskim Studium Kosmetyczno- Fryzjerskim, młodzież uczy się dbać o swój wygląd na bezpłatnych zajęciach, prowadzonych w profesjonalnym salonie działającym na terenie ośrodka. Uczniowie po wytężonej nauce, mogą zrelaksować się w kawiarence internetowej oraz w jednej z trzech pracowni komputerowych. Mogą spotkać się z przyjaciółmi w sali bilardowej lub pograć w boule.

sala bilardowa

Ośrodek charakteryzuje bogata oferta zajęć rekreacyjnych, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę posiadającą kierunkowe specjalizacje. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne odbywające się w sali fitness, zajęcia w siłowni szkolnej oraz  wszelkiego rodzaju pozaszkolne zajęcia sportowe: basen, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, curling czy nordic walking. W ramach Szkolnego Klubu Europejskiego odbywają się wycieczki krajoznawczo – turystyczne, podczas których młodzież poznaje Polskę. Szkolny Klub Europejski zaznajamia z ideą  integracji europejskiej, a także podnosi świadomość społeczną podopiecznych.

Wycieczka rowerowa

Ciekawą formą spędzania wolnego czasu jest udział w organizowanych przez nauczycieli –pasjonatów grach miejskich. Przedsięwzięcie „Ocal Korczaka ” uświadomiło uczniom podczas zwiedzania Getta Łódzkiego, w jakich warunkach przebywał Janusz Korczak z dziećmi. Gra  „Manewry internackie” jest połączeniem wiedzy historycznej z zadaniami wojskowych manewrów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się inscenizacje historyczne w ramach – „Imprez patriotycznych – Polska niepodległa”. Rekonstrukcje historyczne mają na celu popularyzowanie historii Polski, uczenia młodzieży poszanowania i miłości Ojczyzny. Wychowawcy internatu organizują liczne imprezy tematyczne m.in. „Dźwięk”, „Telefony”, „Dzień hiszpański” czy „Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy”.

Wigilia
Przedstawienie Korczak

Nie  należy zapomnieć o ważnej postaci w życiu placówki – o patronie ośrodka,  Januszu Korczaku, który był ponad wszelkimi podziałami, pracował z dziećmi i poświęcił im całe swoje życie. Tak jak patron ośrodka – Stary Doktor – nauczyciele SOSW Nr1 starają się wychować młode pokolenia, opierając się na wzajemnym szacunku i tolerancji.
Wszystkim przedsięwzięciom  przyświeca piękna myśl Janusza Korczaka„Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi”.